Ochrona przeciwpożarowa


Indeks haseł

Jesteś tutaj: Strona główna / Newsy / W numerze jesiennym...
Standardowa wielkoœć tekstu Powiększ tekst Powiększ tekst

W numerze jesiennym...

Drodzy Czytelnicy

Czas na kolejny jesienno-zimowy numer naszego kwartalnika. Miło nam zaprezentować kilka ciekawych artykułów dla rzeczoznawców, projektantów i nie tylko.

W dziale „Ochrona przeciwpożarowa w budownictwie” przedstawiamy artykuł poświęcony znaczeniu opracowywania scenariuszy pożarowych dla bezpieczeństwa pożarowego budynków.  Dalej prezentujemy rozwiązania techniczne i trudności, jakie napotkali budowniczowie tunelu metra pod Bosforem. Został wybudowany cztery lata temu, łącząc europejską i azjatycką część Stambułu – największego miasta Turcji. Tunel ma długość ponad 13 km i znajduje się w strefie nawiedzanej przez trzęsienia ziemi.

W dziale „Techniczne środki ochrony przeciwpożarowej” publikujemy artykuły o nowoczesnym sterowaniu urządzeniami przeciwpożarowymi, o wymaganiach prawnych i technicznych dla pompowni przeciwpożarowych i o najnowszych rozwiązaniach technicznych w zakresie sygnalizatorów optycznych.

W dziale poświęconym „Działaniom ratowniczym” polecamy artykuł dotyczący zespolonego modelowania pożaru i wiatru. Zagadnienie to zostało przedstawione w nowatorski sposób w artykule „Wind and fire coupled modelling”, który uznano za najlepszy artykuł opublikowany w czasopiśmie Fire Technology w 2018 r. „Pożar zmienia swoje oblicze pod wpływem oddziaływania wiatru. Potrafi też wzmóc ruch powietrza, tworząc wiatr, który w przypadku burzy ogniowej może mieć siłę porównywalną z huraganem. Zjawiska te towarzyszą nam od zawsze, a gdy dochodzi do ich jednoczesnego oddziaływania w obiekcie budowlanym lub poza nim, skutki są zazwyczaj poważniejsze, niż gdyby wiatr i ogień działały niezależnie” – piszą autorzy. Na łamach OP przedstawione zostały najważniejsze tezy tego artykułu.

W numerze także ciekawe relacje z konferencji zorganizowanych w okresie wiosenno-letnim, przegląd prasy fachowej i aktualności prawne.

Zapraszamy zatem do lektury.

Archiwum newsów