Ochrona przeciwpożarowa


Indeks haseł

Jesteś tutaj: Strona główna / Newsy / Prezentujemy nowe wytyczne SITP!
Standardowa wielkoœć tekstu Powiększ tekst Powiększ tekst

Prezentujemy nowe wytyczne SITP!

Drodzy Czytelnicy
Przedstawiamy zamykające rok 2018 wydanie naszego kwartalnika.
W dziale „Ochrona przeciwpożarowa w budownictwie” prezentujemy nowe wytyczne SITP – dotyczące ociepleń elewacji budynków, mające charakter zasad wiedzy technicznej z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, szczególnie dziś potrzebne.
Bardzo na czasie jest też artykuł o systemach kominowych DPG, jako powszechnie stosowanym sposobie przesyłania gorącego powietrza do ogrzewania domu jednorodzinnego. Bezpieczeństwo jego użytkowników zależy od wielu czynników, a przepisy w tej kwestii nie są jednoznaczne. Omawiamy także zharmonizowaną norma PN-EN 16034:2014-11, odnoszącą się do drzwi, bram i okien, pod kątem odporności ogniowej i dymoszczelności.
W dziale „Zapobieganie pożarom i awariom” polecamy artykuł dotyczący możliwości dokonywania klasyfikacji stref zagrożenia wybuchem przy pomocy symulacji CFD, wraz z przykładami praktycznymi. W tym samym dziale artykuł dotyczący zagrożenia pożarowego instalacji fotowoltaicznych. Opisano w nim rodzaje, budowę i zasadę działania tych instalacji, zagrożenia wynikające eksploatacji, przyczyny uszkodzeń oraz wskazania, jak w razie awarii lub pożaru należy panele fotowoltaiczne wyłączać, aby unikać konieczności gaszenia budynków z włączoną instalacją. 
Nowe wersje wytycznych VdS 2109, VdS 2108 i VdS CEA 4001, zwłaszcza w aspekcie zapobiegania szkodom przy wykorzystaniu stałych urządzeń gaśniczych wodnych, a także możliwości wspomagania projektowania komputerowego (CAD) za pomocą modelowania informacji o budynku BIM i stosowanie klap przeciwpożarowych w szachtach wentylacyjnych – to najważniejsze kwestie poruszane w dziale „Techniczne środki ochrony przeciwpożarowej". W „Informacji naukowo-technicznej” tradycyjnie: aktualności prawne oraz relacje z najciekawszych konferencji i seminariów organizowanych przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa i pod patronatem naszego kwartalnika w okresie jesiennym, a w „Ochronie przeciwpożarowej za granicą” – przegląd prasy zagranicznej.
W tym numerze wyjątkowo ciekawie prezentuje się „Witryna Czytelników”, z żywymi polemikami dotyczącymi treści dwóch artykułów opublikowanych w poprzednich numerach. Zapraszamy więc do lektury.


Archiwum newsów