Ochrona przeciwpożarowa


Indeks haseł

Jesteś tutaj: Strona główna / Newsy / Oddymianie klatek schodowych - nowo wydane wytyczne CNBOP, pytania oraz regulacje europejskie
Standardowa wielkoœć tekstu Powiększ tekst Powiększ tekst

Oddymianie klatek schodowych - nowo wydane wytyczne CNBOP, pytania oraz regulacje europejskie

W wakacyjnym wydaniu naszego kwartalnika przedstawiamy kilka ciekawych artykułów, z którymi warto zapoznać się nawet w czasie urlopu.

Pół roku temu zostały wydane wytyczne CNBOP dotyczące systemów oddymiania klatek schodowych. Na naszych łamach zapoznacie się Państwo nie tylko z poglądami autorów wytycznych na temat konieczności ich stosowania, ale również z głosami, które padły w dyskusji na ich temat na seminarium w Zakopanem – niekoniecznie pozytywnymi. Dla porównania zamieszczamy też artykuł o wymaganiach dla wentylacji pożarowej klatek schodowych w budynkach średniowysokich w Europie.

Zabezpieczenie przed pożarem budynków wysokich to wyzwanie nie tylko dla naszych inżynierów. Rozwiązania techniczne i ich realizacja niejednokrotnie pozostawiają wiele do życzenia, ostatnio dotyczy to zwłaszcza coraz grubszych palnych ociepleń fasad. Przykładem może być wielorodzinny budynek mieszkalny Grenfell Tower w Londynie, w którym 14 czerwca tego roku doszło do tragicznego pożaru, z 80 ofiarami śmiertelnymi. Piszemy o tym w bieżącym numerze. 

Analiza ryzyka pożarowego i strategie pożarowe to kolejne tematy na naszych lamach, opracowane przez pracowników naukowych z SGSP i Politechniki Łódzkiej. Czytelników zainteresują na pewno również zasady ubezpieczania obiektów związane z ich zabezpieczeniem przeciwpożarowym, a także to, co daje ubezpieczenie rzeczoznawców od odpowiedzialności cywilnej.

Prócz tego polecamy ciekawe artykuły o mechanicznym systemie kontroli dostępu Master Key, monitoringu pożarowym w aspekcie zmian regulacji prawnych oraz o przepływach dymu w pożarze budynku centrum handlowego. W numerze także relacje z najbardziej interesujących konferencji, które organizowane były pod patronatem naszego kwartalnika.

Zapraszamy zatem do lektury nowego numeru.


Archiwum newsów