Ochrona przeciwpożarowa


Indeks haseł

Jesteś tutaj: Strona główna / Newsy / Numer na koniec roku...
Standardowa wielkoœć tekstu Powiększ tekst Powiększ tekst

Numer na koniec roku...

... rozpoczynamy od wielokondygnacyjnych budynków drewnianych. To technologia praktycznie jeszcze niedopuszczana do realizacji w Polsce. Co więcej?

Pierwszy w numerze artykuł dotyczy wielokondygnacyjnych budynków o konstrukcji drewnianej. To technologia z dużą przyszłością, a praktycznie jeszcze niedopuszczana do realizacji w naszym kraju. Artykuł jej poświęcony przedstawia aktualny stan światowej techniki w zakresie takich obiektów oraz kwestie związane z ich bezpieczeństwem pożarowym.

Dział „Zapobieganie pożarom i awariom” zawiera dwa ciekawe artykuły. Pierwszy, bardzo na czasie, dotyczy zabezpieczenia stacji ładowania samochodów elektrycznych. Samochodów elektrycznych na naszych drogach bowiem przybywa, a to sprawia, że znaczenia nabiera budowa infrastruktury technicznej przeznaczonej do ich obsługi i ładowania. Drugi artykuł związany jest z zagrożeniami, jakie powoduje magazynowanie skroplonego propanu i butanu w zbiornikach kompozytowych. Czy są większe niż w przypadku butli stalowych? Właśnie na to pytanie stara się odpowiedzieć autor artykułu.

Adresowalne systemy sygnalizacji pożaru w precyzyjny sposób informują o zadziałaniu czujki pożarowej. Jak wygląda to w przypadku lokalizacji czujki, która jest ukryta, można dowiedzieć się z artykułu zamieszczonego w dziale „Techniczne środki ochrony przeciwpożarowej”.

Aby ocenić poprawność działania zaprojektowanych systemów wentylacji pożarowej, przeprowadzane są analizy warunków środowiska na drogach ewakuacyjnych w czasie ewakuacji ludzi, w aspekcie możliwości wystąpienia warunków krytycznych – obszernie omówione przez specjalistów z SGSP w dziale „Działania ratownicze”. W kolejnym artykule można przyjrzeć się zagadnieniom związanym z zagrożeniem, które stwarza dla ratowników promieniowaniem cieplnym w czasie prowadzonych przez nich działań. Następnie eksperci udzielą wskazówek na temat stosowania rozwiązań zawartych w ostatnich wytycznych SITP dotyczących ociepleń elewacji budynków. 

Dział „Ochrona przeciwpożarowa za granicą” zawiera bardzo ciekawe omówienie zabezpieczania budynków w trakcie budowy w Wielkiej Brytanii i porównanie brytyjskich rozwiązań z sytuacją w Polsce.

W końcowej części numeru jak zwykle przegląd prasy zagranicznej, aktualności prawne oraz relacje z najciekawszych konferencji organizowanych przez nasze Stowarzyszenie i pod patronatem naszego kwartalnika w okresie jesiennym.

Zapraszam zatem do lektury.

Archiwum newsów