Ochrona przeciwpożarowa


Indeks haseł

Jesteś tutaj: Strona główna / Newsy / Numer 4/16: oceniamy ryzyko wybuchu, analizujemy dokumenty certyfikacyjne...
Standardowa wielkoœć tekstu Powiększ tekst Powiększ tekst

Numer 4/16: oceniamy ryzyko wybuchu, analizujemy dokumenty certyfikacyjne...

Drodzy Czytelnicy

Noworoczne wydanie naszego kwartalnika ukazuje się już po wyborach nowych władz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa, na listopadowym VIII Zebraniu Delegatów. Z przebiegiem tego zebrania i wynikami wyborów będą Państwo mogli zapoznać się w obszernym sprawozdaniu naszego kolegi redakcyjnego, Zdzisława Kiedio, byłego już sekretarza generalnego SITP. 

W związku z wejściem w życie zmiany ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności czas na przedstawienie zmian w dokumentach certyfikacyjnych, dotyczących między innymi zasad oceny wyrobów budowlanych w systemie krajowym (głównie tych, dla których nie opublikowano norm zharmonizowanych), jak i dokumenty upoważniające do wprowadzania do obrotu (udostępnienia) wyrobu na rynku krajowym.

Zagrożenie pożarowe w czasie prac budowlanych i remontowych, to kolejny temat z zakresu bezpieczeństwa obiektów budowlanych, nie tylko w kontekście ich normalnego użytkowania, kiedy występujące zagrożenia pożarowe są typowe dla danej funkcji obiektu, a wszystkie przewidziane ze względu na te zagrożenia środki ochrony przeciwpożarowej, bierne i czynne, są w stanie pełnej sprawności. Faza budowy, remontu lub modernizacji bywa często okresem newralgicznym dla bezpieczeństwa osób przebywających w obiekcie.

W OP 1/2016 przedstawialiśmy podstawy metodyczne oceny ryzyka wybuchowego, oparte na modelu scenariusza uwzględniającego warunki rozwoju, specyficzne dla badanego zjawiska. Jako metoda oceny została wybrana tam analiza warstw zabezpieczeń (AWZ), znana w literaturze technicznej jako LOPA. W bieżącym numerze przedstawiamy podstawy oceny ryzyka wybuchowego za pomocą metody exAWZ wraz z modelem wykorzystywanego w niej scenariusza, przykłady studialne oraz system ekspercki do generowania i klasyfikowania scenariuszy.

W numerze zawarliśmy także wiadomości dotyczące nowych norm oraz interesujące chyba dla wszystkich relacje z najważniejszych konferencji organizowanych przez nasze Stowarzyszenie i pod patronatem naszego kwartalnika w okresie jesiennym, a także zapowiedzi tych, które dopiero będą miały miejsce. Nie zabrakło również oczywiście przeglądu prasy zagranicznej.

Zapraszamy do lektury kolejnego numeru.

Naczelny


Archiwum newsów